Słoma vs. siano: decyzja, gdy obie opcje są dobre

Czasem oczekuje się od nas, że rozsądzimy cudzy spór o takiej naturze. Czasem nad podobnym dylematem zastanawiamy się my sami. W takich chwilach może być pomocne zadanie następujących pytań (oczywiście nie każde ma sens w każdym przypadku):

  • Ile kosztuje nas nie podejmowanie decyzji, czy można ją przesunąć (czasem można i jest sens)?
  • Czy któryś z wyborów faktycznie jest gorszy, czy oba są de facto równie dobre i najlepiej po prostu się na któryś zdecydować i przetestować go „w praniu” (patrz niżej: agile i prototypowanie)?
  • Z której z opcji możemy wycofać się mniejszym kosztem?
  • Dla której z opcji szybciej będziemy wiedzieli czy spełnia nasze oczekiwania, czy nie?

Gdy decyzja dotyczy sytuacji typu: przedłużyć kontrakt tej osobie, czy nie. Albo: ubić projekt, czy nie – warto  zadać sobie pytanie:

Czy wiedząc to, co dzisiaj wiemy, weszlibyśmy dzisiaj w ten projekt od nowa, zatrudnilibyśmy tę osobę?

UWAGA: W sytuacji, gdy oczekuje się od nas rozsądzenia takiej spornej sytuacji, starajmy się o ile to tylko możliwe wspólnie przejść przez ww. pytania tak, aby to sami zainteresowani podjęli decyzję. Inaczej ryzykujemy, że jedna ze stron będzie bardzo niezadowolona, a ew. problemy wynikłe z danej decyzji zostaną przypisane (oczywiście) nam.

Agile i prototypowanie

Mądrym podejściem bywa w takim wypadku agile: po prostu pójdźcie jedną z tych ścieżek (najlepiej tańszą, czy z łatwiejsza opcją wycofania się) i się przekonajcie. Kilkutygodniowy test bardzo często bije na głowę teoretyczną dyskusję, którą można ciągnąć miesiącami.

Gdy wszystko zawiedzie: rzut monetą

Technika pomocna w chwilach decyzyjnego paraliżu. Wcale nie tak abstrakcyjna, jak mogłoby się wydawać i stosowana już od starożytności.

Obstaw, rzuć monetą i zobacz co poczujesz – ulga może oznaczać, że wskazany kierunek i tak w was siedział, ale z jakichś powodów (może kwestie polityczne, wizerunkowe, stopień dotychczasowego zaangażowania się etc.) baliście się go wybrać. Uczucie przeciwne („hmm, reszka, no… to do dwóch razy”) może świadczyć, że jednak są mocne powody aby podjąć decyzję przeciwną.


Podobał Ci się ten materiał?

Zobacz całą naszą biblioteczkę materiałów z zarządzania i rozważ zapisanie się na biuletyny, by dostawać informacje o nowościach.