fbpx

Co to jest FRIS? Kompleksowo o badaniu i stylach myślenia

Marek z Kamilą pierwszy raz wspólnie ubierają choinkę. Trafiają na lampki o całkowicie splątanym kablu i nie mają pojęcia jak je powiesić. Marek wyciąga je z opakowania, odsuwa się kilka kroków i przez dłuższą chwilę zerka to na nie, to na drzewko. Z zamyślenia wyrywają go słowa Kamili:

Rozplątujesz, czy nie? – pyta wyraźnie zirytowana.
No, przecież muszę się zastanowić. Trzeba to zaplanować, bo inaczej będziemy tylko pogarszać sprawę.

Kamila wyrywa lampki Markowi i zaczyna rozplątywać lampki po swojemu.

Więcej rozplątywania, mniej planowania! – kwituje.

Dlaczego Marek chciał się zastanowić, a Kamila od razu działać? Jedną z przyczyn jest różnica w ich stylach myślenia.


SPIS TREŚCI

  1. Co to jest styl myślenia?
  2. Cztery style poznawcze…
  3. … i wynikające z nich style myślenia
  4. Jak czytać ten artykuł?
  5. Styl myślenia ZAWODNIK
  6. Styl myślenia PARTNER
  7. Styl myślenia WIZJONER
  8. Styl myślenia BADACZ
  9. Styl myślenia FRIS a płeć
  10. Dlaczego nie diagnozuj się “na oko”?
  11. Czy badanie FRIS różni się od talentów Gallupa, 16 personalities i innych badań?
  12. Jak wykorzystać style myślenia w biznesie?
  13. Co to jest FRIS? Psychometria badania
  14. Dodatkowe materiały

Co to jest styl myślenia?

Styl myślenia to sposób w jaki przetwarzamy informacje, nadajemy priorytety i od czego zaczynamy rozwiązywanie problemu. Załóżmy, że jesteś w nowej dla siebie sytuacji – kupujesz smarthpone’a. Dostajesz pudełko z nim do ręki i co dalej? To jak będzie wyglądał Twój proces myślowy najlepiej zdefiniuje Twój styl myślenia:

  • Czy zaczniesz od przeczytania instrukcji strona po stronie?
  • Czy może określisz jej kluczowe rozdziały, które warto przeczytać?
  • Czy odpalisz telefon i zaczniesz próbować na chybił trafił wszystkich opcji?
  • Czy pomyślisz, że masz kilku dobrych znajomych, którzy znają się na technologii i zadzwonisz do nich po pomoc?

Styl myślenia jest stały na przestrzeni życia. Twój naturalny styl rozwiązywania problemów jest więc prawdopodobnie taki sam, jak podczas przedszkolnych zabaw.

Cztery style poznawcze

Wyszczególniamy cztery perspektywy poznawcze, których nazwy tłumaczą jaki rodzaj informacji jest najważniejszy przy zetknięciu się z nową sytuacją:

  • Fakty – koncentracja na tym co jest obiektywne i niepodważalne, na związkach przyczynowo-skutkowych, upraszczaniu i konkretyzowaniu. Szybka ocena, czy dany fakt przyda się do osiągnięcia celu czy nie.
  • Relacje – postrzeganie sytuacji jako sieci wzajemnych powiązań ze szczególnym uwzględnieniem ludzi. To intuicyjne rozpoznawanie jak przedmioty, ludzie, czy konkretne wydarzenia łączą się ze sobą.
  • Idee – globalne postrzeganie sytuacji. Sposób jej postrzegania to punkt wyjścia do powstawania nowych pomysłów, koncepcji. To wychodzenie poza zastane status quo, nieschematyczne i nieszablonowe myślenie.
  • Struktury – dogłębna analiza elementów składowych, aby dotrzeć do podstaw i przyczyn danej sytuacji. Rozkładanie istoty problemu na czynniki pierwsze, by lepiej go zrozumieć. To operowanie wieloma kryteriami przy dużym poziomie szczegółowości.

Pierwsze litery wymienionych perspektyw poznawczych tworzą hasło FRIS, który jest nazwą polskiego badania służącego diagnozie stylów myślenia.

… i wynikające z nich cztery style myślenia

 

Styl myślenia Zawodnik Partner Wizjoner Badacz
Dominująca perspektywa
poznawcza
Fakty Relacje Idee Struktury
Sposób myślenia Logiczny Intuicyjny Kreatywny Analityczny
Jak podchodzi do problemów? Określa co jest do zrobienia i znajduje najprostsze i najskuteczniejsze podejście do jego realizacji. Zależy mu na szybkiej realizacji. Myśląc o swoim celu rozważa na kogo i na co on wpłynie. Szukając rozwiązania ma kilka wersji, a wybierze tę, która uwzględni najwięcej czynników. Patrzy na problem z lotu ptaka. Ma wiele alternatywnych rozwiązań, które jest w stanie z łatwością wymyślać. Jest w stanie zmienić podejście, gdy już zacznie działać. Zbiera jak najwięcej informacji, by je skategoryzować i przeanalizować. Dąży do tego, by rozwiązanie było możliwie najbardziej optymalne.
Silne strony – Zorientowanie na cel
– Logiczne myślenie
– Szybkie podejmowanie decyzji i działanie
– Konkret
– Empatia
– Osobiste zaangażowanie
– Dążenie do harmonii i kompromisu
– Świadomość relacji społecznych
– Elastyczność i nieszablonowość
– Pomysłowość i unikalne podejście
– Postępowość
– Spostrzegawczość i wnikliwość
– Zrównoważony osąd
– Metodyczność
– Dbałość o szczegóły
Charakterystyczne zachowania – Bardzo szybko odpisuje na maile
– Bardzo nie lubi gadki-szmatki i od razu chce przechodzić do rzeczy
– Szczegóły go nudzą
– Unika kłótni oraz konfrontacji, a gdy się pojawi to szybko ją łagodzi
– Chętnie i szybko nawiązuje relacje z innymi
– Będzie pamiętał jak ma na imię Twój pies
– Może zmieniać termin, godzinę lub nawet temat spotkania w ostatnim momencie
– Lubi wyzwania
– Nie przepada za robieniem rzeczy w ten sam sposób, bo to nudne
– Wolno odpisuje na wiadomości, ale gdy to zrobi to bardzo kompleksowo
– Długo podejmuje decyzje, ale są one przemyślane
– Charakteryzuje go brak entuzjazmu i emocjonalności

Jak czytać ten artykuł?

Wszystko co przeczytasz poniżej jest napisane w trybie przypuszczającym. Nie można traktować tego jako prawdę objawioną, a tym samym kategoryzować kogoś wyłącznie przez pryzmat jego stylu myślenia – „On na pewno zachowa się w ten sposób, bo ma taki styl myślenia”. Nie jesteśmy jednorodni – styl myślenia to nie jedyny czynnik wpływający na nasze myślenie i działanie. Wpływa na nas również poziom inteligencji, temperament, osobowość, odporność na stres, czy przeszłe doświadczenia. Zatem traktuj to proszę jako sugestię lub wskazówkę, ale nie pewnik.

Dodatkowo spójrz na poniższe wykresy. Wszędzie mamy jeden, dominujący styl myślenia, ale pozostałe struktury poznawcze mają różne poziomy. Nie ma osób, które są w 100% Zawodnikiem czy Badaczem. Możesz spotkać dwóch Partnerów, którzy będą różnić się od siebie jak ogien i woda.


Poznaj swój własny styl myślenia i działania

Zrozum sposób, w jaki podejmujesz decyzje oraz komunikujesz się z innymi. Popraw relacje z innymi i czerp z potencjału, który w Tobie drzemie dzięki FRIS!

Dowiedz się więcej


Styl myślenia ZAWODNIK

Co MOŻE charakteryzować osobę ze stylem myślenia Zawodnik?

  • Ma łatwość w podejmowaniu trudnych i szybkich decyzji. Wiesz, że masz twardy orzech do zgryzienia? Jeśli zbyt długo głowisz się nad czymś, rozważ poproszenie o pomoc Zawodnika.
  • Jeżeli coś jest złożone to szybko rozbije to na prostsze i łatwiejsze do rozwiązania zadania. Duże projekty realizuje się po kawałku, a Zawodnik może być w stanie je w logiczny sposób „pociąć” na małe porcje.
  • Jest nastawiony na efektywność. Może koncentrować się na tym, żeby realizować zamierzone cele jak najszybciej oraz odpowiednio nadawać im priorytety. „Daj mi proszę znać, co mam im odpisać, bo nie mogę dłużej czekać.”
  • Gdy przychodzi kryzys, łatwo mu się zmobilizować. Pożar? Wyjątkowa sytuacja? Zawodnik może nie mieć problemu z tym, żeby zakasać rękawy i podjąć działania, nawet jeżeli nie jest ekspertem w danej dziedzinie. „Ok, systemy padły. Kasia bierze się za obdzwanianie klientów, Kornel kontaktuje się z działem IT, a ja wezmę na siebie postawienie systemu od nowa.”
  • Asertywny i bezpośredni w komunikacji. Przez to czasem może wydawać się trudny we współpracy, bo nie będzie obawiał się powiedzieć tego, co myśli, nawet jeżeli będzie to bolesne dla odbiorcy. „Często mówię to, co myślę. Nie jestem dyplomatyczny i nie wszystkim się to podoba. Trudno…”

Przykładowe jednozdaniowe i bardzo konkretne odpowiedzi osób o stylu myślenia Zawodnik.

Jak współpracować z osobą ze stylem myślenia Zawodnik?

  • Nie ukrywaj problemów. Chętniej pomoże Ci w ich rozwiązaniu niż będzie chciał wysłuchiwać wymówek. Doceni szczerość. „Wysłałem złe dokumenty do klienta. Nie wiem jak to odkręcić. Pomóż.”
  • Jeżeli opisujesz jakąś sprawę, staraj się to robić zwięźle i konkretnie (najlepiej jednym zdaniem). Szczegóły mogą go znudzić lub sprawić, że poczuje, że marnuje swój czas. Nie omawiaj ich na spotkaniu, lepiej podaj je w mailu i wyraźnie zaznacz, co ma zrobić, np. „Tomek, wyślij mi kontakt do drukarni do czwartku.”
  • Mów o kolejnych krokach i planie działania. „Nasz następny krok to spotkanie z Waszymi pracownikami, a na bazie ich odpowiedzi będziemy ustalać audyt Waszej pracy.”
  • Uważaj na drobne błędy. Zawodnicy mogą być kategoryczni i literówka może być odebrana jako czyjś brak kompetencji. Sprawdź dwa razy, czy czegoś nie przeoczyłeś.

Gdzie Zawodnik najlepiej wykorzysta swój potencjał?*

“Jestem po to, by rzeczy się działy. Popycham je do przodu.”

  • Zarządzanie ludźmi (np. manager, lider, koordynator zespołu, szef baru, kierownik zmiany, brygadzista), logistyką i projektami (np. kierownik projektu)
  • Prowadzenie negocjacji i wywieranie wpływu (np. negocjatorzy, kontakt z klientami, sędzia piłkarski)
  • Praca w dynamicznych i zmiennych warunkach (np. przedsiębiorcy, budowlaniec, policjant)
  • Wszystkie zawody wymagające podejmowania szybkich decyzji i ryzyka (np. ratownik medyczny)

*Należy pamiętać, że powyższy opis to tylko sugestia. Osoba z każdym stylem myślenia może sprawdzić się w powyższych zawodach.

x

Styl myślenia PARTNER 

Co MOŻE charakteryzować osobę ze stylem myślenia Partner?

  • Z łatwością rozpoznaje silne strony u innych – może dostrzegać, w czym inne osoby są dobre. Dzięki temu, że może potrafić „czytać” ludzi, ma łatwość w motywowaniu i docenianiu innych. „Nigdy nie miałam problemu z tym, żeby dostrzegać, co innym przychodzi łatwo. Ba! Nawet prezenty urodzinowe robię najlepsze.”
  • Ma awersję do konfliktów, może potrafić je wykryć lub przewidzieć i stara się jak najszybciej je załagodzić. Nawet jeżeli nie jest stroną konfliktu to sama jego świadomość może być dla niego drenująca emocjonalnie. „Od razu widzę kto z kim się nie lubi i kto może mieć ze sobą kosę. Czasem męczy mnie to, że widzę więcej niż inni.”
  • Angażuje się we współpracę. Jeżeli robi coś wspólnie z innymi, to sam fakt działania na rzecz ogółu może mocno go motywować. „Możliwość pracy w grupie jest dla mnie nagrodą samą w sobie.”
  • Jest bardzo empatyczna, z łatwością potrafi wczuć się w sytuację drugiej osoby. Może łączyć się to z brakiem asertywności „Bywa tak, że głupio mi egzekwować deadline, gdy ktoś się spóźnia z zadaniem. Najczęściej go przesuwam, zamiast tupnąć nogą”.
  • Z łatwością nawiązuje nowe relacje oraz potrafi dbać o nie długoterminowo i rozwijać je. „Ja po prostu lubię ludzi. Jeżeli jest okazja, żeby poznać kogoś nowego, to bardzo się na to cieszę”.
  • Nadwrażliwość, emocjonalność i zmienność decyzji. Druga strona rozumienia innych to to, że emocje innych ludzi mogą wpływać na niego samego i podejmowane decyzje – zmiana zdania może wystąpić po wzięciu pod uwagę tego, jak ktoś będzie się czuł z daną decyzją. „Męczy mnie ta empatia. Potrafię zmieniać decyzję za każdym razem, gdy porozmawiam na dany temat z nową osobą. Mam wrażenie, że jestem jak chorągiewka.”

Przykładowa wiadomość osoby o stylu myślenia Partner. Strzałkami zaznaczone zdania, które są o odbiorcy wiadomości.

Jak współpracować z osobą ze stylem myślenia Partner?

  • Nie kłam, nie koloryzuj – Partnerzy mogą mieć „dar” czytania ludzi, więc szybko zorientują się, jeżeli będą jakieś niespójności w Twoim działaniu lub w tym, co mówisz.
  • Doceni, jeżeli przed podjęciem decyzji w danej sprawie zapytasz go o zdanie i odczucia. Powiedz do Partnera: „Zanim damy zielone światło na start, to zależałoby mi na poznaniu Twojej opinii.”
  • Pilnuj, by skupianie się na ludziach nie odwróciło uwagi od celu projektu. Partner może stawiać na pierwszym miejscu ludzi, co nie zawsze będzie przybliżać do zakończenia powierzonego zadania.
  • Sprawdzaj, czy nie jest przeciążona. Przez problemy z asertywnością i chęcią pomagania innym, Partnerzy mogą poświęcać swój czas na zadania na rzecz wsparcia innych. Od czasu do czasu zapytaj takiej osoby, czy nie ma za dużo na swoich barkach.

Gdzie Partner najlepiej wykorzysta swój potencjał?*

“Nie wyobrażam sobie pracy bez ludzi”

  • Nawiązywanie nowych znajomości i tworzenie relacji na lata (np. psycholog, nauczyciel, agent ubezpieczeniowy, praca z klientami strategicznymi)
  • Praca wymagająca kontaktu z ludźmi (np. sprzedawca, rekruter, stanowiska polegające na zarządzaniu ludźmi, opiekunka do dzieci, recepcjonista)
  • Dzielenie się wiedzą oraz doświadczeniem (np. trener, mentor, doradca, konsultant, nauczyciel, coach, bloger, podcaster, vloger)
  • Pomaganie innym (np. psychoterapeuta, miękki HR, lekarz, dietetyk, doradca klienta, fizjoterapeuta, pielęgniarka, kelner, steward)

*Należy pamiętać, że powyższy opis to tylko sugestia. Osoba z każdym stylem myślenia może sprawdzić się w powyższych zawodach.

x

Styl myślenia WIZJONER

Co MOŻE charakteryzować osobę ze stylem myślenia Wizjoner?

  • Przełamywanie standardów. Może myśleć w niekonwencjonalny sposób i tym samym podważać status quo i zastanawiać się „Jak moglibyśmy zrobić to inaczej?”. Może mieć przez to problem z podążaniem za ustalonymi zasadami, czy instrukcjami. „Nigdy nie ugotowałam czegokolwiek według przepisu. Zawsze eksperymentuje.”
  • Akceptuje ryzyko i nie obawia się go. Dzięki temu może chętnie angażować się w odważne pomysły i strategie. „Czasem zgłaszam się do projektu, zanim wiem o co w nim chodzi.”
  • Nudzi i męczy ją powtarzalność. „Kiedy odpalamy nowy projekt to czuję ekscytację, ale gdy wdrażamy to samo rozwiązanie w kolejnych krajach, to myślę sobie <<ile jeszcze?>>”.
  • Transformowanie i reformowanie Może z łatwością wskazywać rzeczy, które można zmienić lub te, które nie funkcjonują tak, jak tego byśmy chcieli. Wizjonerzy to osoby, z którymi warto od czasu do czasu zrobić audyt obowiązków, procesów, zadań – może udać się coś usprawnić. „Łatwo łączę kropki i jestem w stanie wskazać co nie działa, co musimy zmienić.”
  • Gotowość do zmian. Dzięki temu mogą się bardzo dobrze odnajdywać w sytuacjach kryzysowych. Przez dużą otwartość na zmiany może zmienić pomysł w ostatnim momencie. Może się tak zdarzyć, że zapomni o tym poinformować członków zespołu albo zmiana koncepcji nastąpi już na spotkaniu z klientem.
  • Zmienność. Przez ciągłe generowanie pomysłów, nastawienie na zmiany i usprawnienia – na to samo pytanie dzisiaj możesz otrzymać odpowiedź A, a jutro B. Nie jest to wynikiem złej woli, tylko generowaniem ciągle nowego podejścia.

Jak współpracować z osobą ze stylem myślenia Wizjoner?

  • Proś o pomoc, gdy potrzeba jest nieszablonowego myślenia lub ryzykownego podejścia. Szczególnie sprawdzi się to w sytuacjach kryzysowych albo przy dużej liczbie niewiadomych.
  • Gdy zmienia koncepcję w ostatnim momencie, wracaj do (najlepiej mailowych) ustaleń z poprzedniego spotkania. Bądź przygotowany, że mogą próbować forsować swój nowy pomysł, mimo że następnego dnia mogą już mieć następny.
  • Mów o wizji, efekcie, rezultacie, a nie procesie i szczegółach. Zwracaj szczególną uwagę na to, co będzie na końcu działań.
  • Nie mów, jak coś powinno być zrobione. To osoby, które same lubią dochodzić do rozwiązań i tworzenia swojego podejścia.
  • Pilnuj, żeby wysłał maila/zadzwonił/zatwierdził. Może będzie trzeba wcielić się w rolę asystenta.

Gdzie Wizjoner najlepiej wykorzysta swój potencjał?*

“Lubię, gdy mogę coś zmieniać.”

  • Dbanie o walory estetyczne, projektowanie i wizualizacja efektów (np. architekt, architekt wnętrz, grafik, UX designer)
  • Działania artystyczne (np. śpiew, taniec, aktorstwo, fotografia, rysunek)
  • Działania kreatywne (np. copywriting, praca w kulturze, organizacja imprez/wesel, marketing, PR,
  • Wprowadzanie nowych technologii, nowych rozwiązań (np. prace badawczo-rozwojowe)
  • Wymyślanie nowych koncepcji (np. prezes, manager ds. rozwoju biznesu, manager kreatywny, szef kuchni, fryzjer, stylista)

*Należy pamiętać, że powyższy opis to tylko sugestia. Osoba z każdym stylem myślenia może sprawdzić się w powyższych zawodach.

x

Styl myślenia BADACZ

Co MOŻE charakteryzować osobę ze stylem myślenia Badacz?

  • Skuteczne, ale długie podejmowanie decyzji. Stojąc przed podjęciem decyzji może brać wszystkie możliwe czynniki pod uwagę. Stąd podejmowane przez nią decyzje mogą być obarczone bardzo niskim błędem, ale ich podjęcie może trwać długo. „Najczęściej muszę się <<przespać>> z decyzją.”
  • Ustalanie zasad i procedur oraz zarządzanie dokumentacją. Ze względu na analityczny sposób przetwarzania informacji i metodyczność może z łatwością tworzyć instrukcje, czy metody postępowania. „Nawet dla samego siebie mam rozpiski <<Co spakować przed wakacjami?>>. Do wszystkiego mam checklisty.”
  • Zapewnianie wysokiej jakości. Weryfikacja, czy wszystko jest zgodnie z wytycznymi, zwracanie uwagi na szczegóły i wyłapywanie błędów może nie stanowić dla niej problemu. Bywa, że uważa, że jeżeli coś nie jest zrobione perfekcyjnie, to nie jest skończone.
  • Ustalony podział obowiązków. Może preferować, gdy jest jasno określone kto i za co jest odpowiedzialny. Gdy każdy dokładnie wie, co sam ma zrobić i nie ma problemów z pracą według konkretnych instrukcji. „Nienawidzę, gdy jest płynny zakres obowiązków. Wolę, gdy wiem, gdzie się zaczyna i kończy moja odpowiedzialność. W ogóle idealnie jest, gdy wszyscy wiedzą co i jak mają robić.”
  • Brak entuzjazmu. Zanim wyrazi swoje emocje, może potrzebować czasu, żeby przemyśleć propozycję/pomysł. Może być to odbierane jako oschłe, bo rewolucyjne pomysły kwituje zdaniem „muszę to przemyśleć”.
  • Excel to często ich najlepszy przyjaciel 🙂

Przykład jadłospisu osoby o stylu myślenia Badacz.

Jak współpracować z osobą ze stylem myślenia Badacz?

  • Angażuj w zadania, które wymagają poukładania chaosu. Badacze mogą być bardzo metodyczni i potrafią organizować chaos w procesy i procedury, mimo że kosztuje ich to dużo energii.
  • Bądź cierpliwy, gdy zadaje całą serię pytań. To sposób kompletowania informacji i analizy problemu, a nie podważanie pomysłu, który prezentujesz.
  • Nie zrażaj się, gdy jest sceptyczny. Długość podejmowania decyzji powoduje, że czasem dopiero po wdrożeniu rozwiązania i zobaczeniu efektu Badacz może się do niego przekonać. Nie bierz do siebie braku pozytywnego nastawienia.
  • Daj czas na zastanowienie – nie wymagaj decyzji od razu. Niemniej nie obawiaj się zapytać o deklarację do kiedy otrzymasz decyzję.
  • Nie obawiaj się powiedzieć, żeby nie dokonywał dogłębnej analizy (jeżeli nie ma takiej potrzeby), tylko spojrzał na problem powierzchownie.

Gdzie Badacz najlepiej wykorzysta swój potencjał?*

Najpewniej czuję się, gdy wiem dokładnie co mam robić.

  • Działalność badawcza i naukowa (np. praca na uczelni, praca w działach badawczo-rozwojowych, praca w laboratoriach)
  • Zarządzanie systemami i urządzeniami (np. informatyk, konserwator maszyn, technik utrzymaniaa ruchu, konserwator)
  • Programowanie (np. programista)
  • Sprawdzenie zgodności z procedurami i instrukcjami (np. audyt, księgowość, manager, piekarz)
  • Praca z dokumentami (np. praca biurowa i urzędnicza, archiwista, prawnik, sekretarz)

*Należy pamiętać, że powyższy opis to tylko sugestia. Osoba z każdym stylem myślenia może sprawdzić się w powyższych zawodach.

x

Styl myślenia FRIS® a płeć

x

x

Dlaczego nie diagnozuj się “na oko”?

Dlaczego przeczytanie tego artykułu nie wystarczy, żeby poznać swój styl myślenia? Czyli powody, dla których warto wykonać badanie:

  • Brak obiektywizmu. Lubimy o sobie sądzić, że jesteśmy samoświadomi i obiektywni w ocenie siebie. Jednak w około 25% przypadku w trakcie wykonania badania i konsultowania wyniku zdarza się, że klienci całkowicie źle obstawiali swój styl myślenia. Często wynika to z wymogów ich pracy i doświadczeń, które wymagały zachowań niezgodnych z tym jaki mają styl myślenia.
  • Mylenie stylu myślenia i z innymi konstruktami: osobowością, temperamentem czy inteligencją. Może zdarzyć się, że odczytujemy inne nasze cechy jako objaw stylu myślenia. Wysoka inteligencja może być mylona z cechami Badacza czy Wizjonera. Aktywność albo żwawość (temperament) może być odczytywana jako zachowania Zawodnika. Ekstrawersja i ugodowość (osobowość) może być błędnie interpretowana jako działania Partnera.
  • Nie poznajesz swojego Stylu Działania. Poza stylem myślenia (główny i niezmienny), mamy jeszcze różne natężenie pozostałych perspektyw poznawczych. To istotne czy są one w obszarach neutralnych (jak trzeba to z nich skorzystam), czy obszarach unikania (unikam prac i zadań, które wymagają danego stylu myślenia). To umożliwi poznanie też perspektyw poznawczych, do których jest nam najdalej.
  • Ja idealne vs ja realne. Możesz chcieć być kimś innym. Zawsze chciałeś być zadaniowy i pomysłowy, więc jeżeli nie wykonasz badania, to możesz nieodpowiednio przypisać się do stylu myślenia.
  • Brak doświadczenia. Konsultacje wyniku są z certyfikowanym trenerem, który może podpowiedzieć co dalej zrobić z wynikiem badania. Konsultanci mają za sobą dziesiątki, a nawet setki konsultacji za sobą, więc dzielą się swoim doświadczeniem i obserwacjami. Dodatkowo często są to osoby z wykształceniem psychologicznym, terapeutycznym, coachingowym itp.

Czym badanie FRIS różni się od talentów Gallupa, 16 personalities i innych badań?

Bada style myślenia, czyli pokazuje sposób w jaki badany przetwarza informacje, co jest niezmienne na przestrzeni życia i niezwykle przydatne zwłaszcza w sferze zawodowej (dopasowanie rodzaju zlecanych zadań i sposobu komunikacji z taką osobą).  Z kolei:

  • CliftonStrengths Assessment – zwany również „Talenty Gallupa” pokazuje 34 nasze najmocniejsze strony (“talenty”) w kolejności od najsilniejszego do najsłabszego. O ile informacja o pięciu twoich najmocniejszych stronach może być bardzo cenna. O tyle interpretacja całej sekwencji jest już dużo trudniejsza, nie mówiąc o spojrzeniu na rozłkład owych talentów w ramach zespołu. FRIS jest do tego celu dużo prostszy i bardziej zrozumiały.
  • Wielka Piątka, 16 Personalities – to badania osobowości. Dzięki nim dowiesz się czy jesteś ekstrawertyczny, jak bardzo jesteś sumienny, czy ugodowy. FRIS bada dużo mniejszy wycinek (styl poznawczy). Nie aspiruje do mówienia „jaki ktoś jest”, jak to jest w wypadku badań osobowości. Dzięki temu jest użyteczniejszy i bardziej precyzyjny niż modele bardziej ogólne.
  • Reiss Motivational Profile – to badanie osobistych motywatorów, czyli tego co nas nas do przodu. Rodzina, sława, czy może możliwość posiadania świętego spokoju. Może być znakomitym uzupełnieniem badania FRIS. Dowiesz się, jak kogoś motywować, ale niekoniecznie w jakim typie zadań dana osoba będzie dobra

Wreszcie niezaprzeczalną zaletą FRIS jest to, że jest całkowicie polski – dzięki czemu nie ma obaw, że coś zostało przekręcone w tłumaczeniu. Typowy i dość powszechny przykład przykład to słowo “to sympathize”, które bardzo często w polskich wersjach zagranicznych badań tłumaczy się jako “sympatyzować”, podczas gdy oznacza “współczuć”. Kilka takich błędów może mocno wypaczyć końcowy wynik badania.

Jak wykorzystać style myślenia w biznesie?

  • Zapisz się na indywidualne badanie FRIS z konsultacją z certyfikowanym trenerem. Dowiesz się jakie są Twoje silne strony, z czym będzie szło Ci gorzej.
  • Zobacz szkolenie bazujące na FRIS, które mamy w ofercie. Dzięki niemu poprawisz komunikację i polepszysz współpracę w swoim zespole.

Co to jest FRIS? Psychometria badania

Badanie FRIS to kwestionariusz, który składa się z 76 pytań. Test jest wystandaryzowany oraz znormalizowany. Rzetelność (dokładność pomiaru) jest na wysokim poziomie, alfa Cronbacha 0,76-0,82. Trafność teoretyczna została potwierdzona analizą czynnikową. Potwierdzono trafność fasadową oraz udowodniono trafność diagnostyczną.

Co w praktyce oznacza to dla laika? To, że w przeciwieństwie do większości badań dostępnych na rynku mamy do czynienia z systemem dużo bardziej rzetelnym i umocowanym naukowo.

 

dawid straszak konsultingAutor tekstu:
Dawid Straszak – Trener, asesor, psycholog biznesu, manager.

 

Dodatkowe materiały

Wywiad z Maćkiem Pawłowskim „Gallup, FRIS i inne — czy to w ogóle ma sens?”

 

    Źródła:

    1. Vademecum Certyfikowanego Trenera FRIS®
    2. Oficjalna strona internetowa badania FRIS®

badanie fris dla zespołuZbuduj skuteczny i efektywny zespół z FRIS!

Dowiedz się, jak sprawić, by grupa ludzi stała się świetnie dogadującym się i współpracującym zespołem, wykorzystując to, że każdy z nas jest inny.

Więcej o warsztacie