Polecane książki o przywództwie i zarządzaniu

Pięć lektur, które polecam każdemu Project Managerowi

Jestem realistą i wiem, że w natłoku codziennych obowiązków nie sposób przeczytać wszystkiego, co by się chciało. Dlatego poniżej znajdziesz propozycję pięciu krótkich, lekkich i dobrze napisanych książek. Każda z nich dotyczy innego aspektu zarządzania i tworzy wraz z innym solidne podstawy nowoczesnej wiedzy niezbędnej w efektywnym zarządzaniu projektem.

 • E. Goldratt: „Łańcuch krytyczny, projekty na czas” – twarda wiedza z planowania projektów podana w bardzo przystępnej formie. Polecam nie tyle abyś potem ortodoksyjnie korzystał z harmonogramów zgodnych z zasadą łańcucha krytycznego. Sam tego nie robię. Książka Goldratta pokazuje jednak w absolutnie genialny sposób szereg systemowych mechanizmów, na skutek których projekty się opóźniają. Po tej lekturze już nigdy nie zastosujesz bezrefleksyjnie żadnego buforu.
 • Daniel H. Pink: „Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację” – wszystko, co współczesny lider powinien wiedzieć o motywacji. W skrócie: to nie tak proste, jak się jeszcze niedawno nam wszystkim wydawało. Pink pisze o motywacji bardzo szeroko. Nie tylko w kontekście zespołów, ale też motywowania samego siebie oraz…. wychowania dzieci. Dlatego nieśmiało marzę, że czytać będą ją nie tylko menedżerowie.
 • C. Tavris D. Aronson: „Błądzą wszyscy (ale nie ja)” – książka, która po odpowiednim przetrawieniu sprawia, że wydatnie poprawiają się nam stosunki z otoczeniem. Prywatnie i służbowo. Bardzo pomaga uniknąć popularnej choroby menedżerów – przekonania o własnej nieomylności.
 • J. Santorski: „Ludzie przeciwko ludziom” – o relacjach, konfliktach i zarządzaniu sobą w tym wszystkim. Mocno osadzona w naszej narodowej kulturze i specyfice i skłaniająca do mądrej autorefleksji. Takiej, która pomaga zachować równowagę, zdrowe zmysły i pogodę ducha podczas najtrudniejszych zawodowych i osobistych wyzwań. A dodatkowo w lekki i przystępny sposób wprowadza do świata rozmaitych gier psychologicznych, w które nieświadomie gramy w pracy i życiu prywatnym.
 • J. Appelo: „Jak zmienić świat” – krótko, ale wyczerpująco o wdrażaniu zmian w zespołach i organizacjach. Dlaczego mimo, że wasz pomysł jest świetny, to nikt nie garnie się do jego adaptacji? Tutaj znajdziecie odpowiedź oraz remedium. Jak wdrażać zmiany i nowości – zarówno na poziomie organizacji (np. nowy system IT), jak i zespołu (nowy sposób prowadzenia analizy albo spotkań statusowych) – tak, aby była szansa, że się przyjmą.  Nie pojmuję dlaczego tego typu zagadnienia właściwie nie występują w programach szkoleniowych dla ludzi odpowiedzialnych za projekty. Darmowy polski eBook można otrzymać tutaj.

Tyle z „obowiązkowych”. A teraz jeszcze kilka, które również serdecznie polecam i rekomenduję.

BIZNES

 • J. Welch: „Winning znaczy zwyciężać” – dzięki lekturze zaczniesz lepiej rozumieć top-management.

KOMUNIKACJA

 • [EN] Michal Sliwinski: No Office Apps – krótki eBook dostępny za darmo. Autor wyczerpująco opisuje sposób w jaki można efektywnie zorganizować komunikacje w zespole rozproszonym. Większość (jeśli nie wszystkie) te rady BARDZO pomogą również i w „zwykłych” zespołach.
 • Piotr Bucki: „Porozmawiajmy o komunikacji” – świetne kompendium wiedzy o tym, jak dobrze przedstawiać swoje myśli i wygłaszać prezentacje.

MOTYWACJA, ZARZĄDZANIE LUDŹMI, PRZYWÓDZTWO

 • K. Blanchard: Nowy jednominutowy manager – znakomita, dająca do myślenia ściąga z zarządzania zespołem.
 • K. Blanchard: Jednominutowy manager spotyka małpę – kiedy czujesz, że ani nie zarządzasz z ludźmi z zespołu, ani nie jest to współpraca na równi, tylko to raczej oni zarządzają tobą.
 • Jurgen Appelo: Managing for happiness – dobre streszczenie koncepcji Management 3.0 (książka o tym tytule o ile ciekawa dla ludzi naprawdę zajawionych tematem, dla przeciętnej osoby może być zbyt naukowo-filozoficzna), a do tego zestaw gier, interakcji, technik i ćwiczeń, które mogą przydać się w waszych zespołach.
 • Jocko Willink „Extreme Ownership” – nieco bombastyczna, ale warta przebrnięcia (polecam audiobook) dla kilku ważnych i świetnie podanych koncepcji. Przede wszystkim tytułowego Extreme Ownership (porównaj z unikaniem odpowiedzialności, rakiem toczącym zespoły) oraz Dichotomy of Leadership.

PSYCHOLOGIA, PSYCHOLOGIA SPOŁECZNA

 • Daniel Kahnemann „Pułapki myślenia” – jeśli po przeczytaniu powyższej będziesz czuć dalszy głód wiedzy.
 • Robert Cialdini: „Wywieranie wpływu na ludzi” – to taka klasyka, że po prostu trzeba znać. Otwiera oczy w bardzo wielu obszarach życia.
 • Oldham, Morris: „Twój psychologiczny autoportret” – drogę do skutecznego przywództwa warto zacząć od poznania siebie. Jeden z bardziej rzetelnych naukowo testów osobowości wraz z potężną porcją rad dla przedstawicieli poszczególnych typów.

„TWARDA” WIEDZA Z ZARZĄDZANIA

 • E. Goldratt: Cel, doskonałość w produkcji – zobaczysz dlaczego ogromna część z wprowadzanych przez ciebie oraz organizację „optymalizacji” celem „maksymalnego wykorzystania zasobów” działa… na opak.
 • Andrzej Blikle: Doktryna Jakości – przekrój informacji z praktycznie każdego (poza „twardymi narzędziami” stricte projektowymi typu harmonogramowanie, tablice kanban etc.) obszarów, w jakich powinien orientować się współczesny lider. Nie znam lepszego i bardziej wyczerpującego kompendium zarządzania pod kątem współpracy i komunikacji w zespołach i całej firmie. I to jeszcze polskiego autorstwa, a więc biorącego pod uwagę nasze lokalne realia!

INNE

 • D. Carnegie: Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi – wciąż żywa klasyka, regularnie przesłuchuję w formie audiobooka całą część pierwszą. W ten sposób na jakiś czas przestaję antagonizować innych poprzez im światłych „dobrych rad”.
 • Charles Duhigg: Siła nawyku – o tym jak działają nawyki i jak przemożny wpływ mają na nasze życie codzienne.
 • Arthur Schopenhauer: Erystyka, czyli sztuka prowadzenia sporów – ubolewam, że choć podstawowa wiedza z dziedziny dyskusji czy retoryki nie jest obecna w szkolnych programach. Dzięki tej krótkiej (do przeczytania w 1-2 godziny) książeczce można poznać (a dzięki temu sprawniej uniknąć) najczęstsze sztuczki stosowane w sporach przez adwersarzy-manipulatorów.
 • Robert Greene: 48 Laws of Power – reklamowana jako książka, która zmieni czytelnika w super-manipulatora zdolnego nagiąć cały świat do swojej woli. W rzeczywistości jest zbiorem ciekawostek historycznych, na których przykładzie autor obrazuje szereg dość uniwersalnych mechanizmów psychologicznych. Niektóre warto znać, by się przed nimi bronić, inne – by je w dobrej wierze zastosować (np. prawo 9 i 13).

RÓŻNICE KULTUROWE

W tej sekcji sukcesywnie będę umieszczał sprawdzone książki nt. specyfiki poszczególnych kultur.

PS Sensowne zestawienie rozmaitych menedżerskich lektur ma także na swoim blogu Paweł Pustelnik.


Podobał Ci się ten materiał?

Zobacz całą naszą biblioteczkę materiałów z zarządzania i rozważ zapisanie się na biuletyny, by dostawać informacje o nowościach.